8 ay önce

Okul Başarısı Hayat Başarısı mıdır?
Dr. Özgür BOLAT
Batıda ve bizde okullar... Yetenekli çocuklara nasıl eğitim veriyoruz?


Üye olmak ve Paylaşım yapmak için tıklayınız...
9 ay önce

MİLA...UZUNGÖL...DEFNE ÖĞRETMEN...DURSUN AMCA......OKUL ÖNCESİ...
"Bir mila gibi kayıp gitti hayat, avuçlarımın içinden..." dedi Dursun Amca. Karadeniz'de miskete mila denirdi. "Gençlikte gün sayılmıyor be hayat! Bilmelisin ki yaşlanınca çok kıymetli oluyorsun..." diye mırıldandı Dursun Amca...
Tüm hayatı Karadeniz'in Çaykara ilçesine bağlı ve ilçeye 19 KM uzaklıkta Uzungöl (Şerah Köyü)'de geçmişti. O yıllarda çocukların en büyük eğlencesi misket (Mila) oynamaktı. Şimdiki çocukların oynadıkları oyuncaklar hiç mi hiç yoktu o zamanlarda.
Dedesi Temel Bey’in anlattığına göre, Soğanlı ile Kaçkar dağlarının kesiştiği yerin heyelanla kapanması sonucu Uzungöl oluşmuştu.
Hep, "Dünya'ya bir daha gelsem yine burada yaşamak isterim..." derdi arkadaşlarına, Dedesi Temel Bey...
Uzungöl'ün etrafı adeta, ladin, köknar, akçaağaç, gürgen ve fındık ağaçları ile kaplıydı. Gençliğinde ticaretle uğraştığı için bir çok yeri gezme ve görme şansına sahip olmuştu Dursun Amca.
"Çok yer gördüm ama buradaki yeşil bir başka..." derdi arkadaşlarına. Adeta oksijen deposuydu Uzungöl. Tek korkusu plansız yapılaşmayla bu doğa harikasının doğal güzelliğini kaybetmesiydi.
Üç çocuğu vardı Dursun Amca'nın. Biri kız, ikisi de oğlan. Kızına Defne ismini vermişti. Akdeniz havzasına seyahatlerinde görmüştü Defne ağacını. Kışın bile yapraklarını dökmezdi Defne ağacı. "Kızımın ismi Defne olsun..." demişti eşine. "Defne ağacı gibi kışın tüm soğuğuna rağmen yaprakları solmasın..."
O dönemlerde köylerinde okul yoktu. Dursun Amca okuma yazmayı askerlikte öğrenmişti. Hep içinde kalmıştı. "Çocuklarım olursa mutlaka onları okutacağım..." diyordu.
Kızı Defne hayat dolu idi. "Kızım Defne, sen annene çok benziyorsun...Annen gibisin daha doğrusu. Karadeniz kadınının tüm özellikleri sende var...Annen, cesurdu. Dışarda kar olurdu, kış olurdu ama annen evimizde çocuklarına hep güneş gibi olurdu." derdi kızı Defne'ye.
Şimdilerde Defne, genç bir kız olmuş, üniversiteyi bitirmiş ve okul öncesi öğretmeni olmuştu. Pek yakışmıştı Defne'ye okul öncesi öğretmenliği.
Babası Dursun Amca'dan ve annesinden, güzel memleketi Uzungöl'den, doğa sevgisini o kadar güzel öğrenmişti ki Defne Öğretmen, çocuklarını fidana benzetirdi. Çocuklarına, "Büyümelisiniz bir fidan gibi ve tüm insanlara yararlı bir evlat olmalısınız..." derdi.
"Çocuklarımız, bu yaşlarda, doğa sevgisini öğrenirlerse, güzel ülkemizin tüm doğal güzelliklerine sahip çıkarlar" diye düşünürdü hep Defne Öğretmen.29.01.2019 Murat Avcı

image

Üye olmak ve Paylaşım yapmak için tıklayınız...
  • Hakkında
  • Ankara Anaokulu Öğretmenleri Topluluğu